Rehberlik

Rehberlik Servisi olarak amacımız, öğrencilerimizin gelişim süreçlerini göz önüne alarak karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak ve kendini tanıyan,  sınırlarını, yeteneklerini bilen, iletişim becerilerine sahi, çevresine duyarlı, özgüvene sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için onlara yol göstermektir.

Tüm bunlar gerçekleştirilirken gizlilik, koşulsuz kabul, saygı, gönüllülük, işbirliği,  rehberlik servisi hizmetlerinin temel ilkeleridir.

Rehberlik Servisi ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli noktalar ise şöyle sıralanabilir:

Rehberlik bir ders değildir.

Rehberlik bir disiplin görevi değildir.

Rehberlik her türlü problemi hemen ve tek başına çözebilecek sihirli bir güç değildir.

Rehberlik servisi sadece sorun paylaşmak için değildir, çeşitli konularda bilgi de alabilirsiniz.

Rehberlik bilimsel ve profesyonel bir yaklaşımdır.

Yapılan Çalışmalar:

 1. Öğrencilere Yönelik Çalışmalar:
  • Sosyal beceri kazandırma etkinlikleri (sınıflarda )
  • Bireysel ve grup görüşmeleri
  • Öğrenciyi tanımaya yönelik test, anket ve ölçekler
  • Mesleki rehberlik çalışmaları
  • Eğitsel rehberlik çalışmaları ( verimli ders çalışma, sınav kaygısı, vb. )
    
 2. Öğretmenlere Yönelik Çalışmalar:
  • İhtiyaç duydukları konularda bilgi ve kaynak sağlama
  • Sınıflarda uygulanacak test, anket ve ölçeklerin sonuçlarının paylaşımı
  • Sınıflarda uygulanacak olan etkinliklerin sağlanması ve değerlendirilmesinde yardımcı olma
    
 3. Veliye Yönelik Çalışmalar:
  • Bireysel görüşmeler ( randevu yoluyla )
  • Doküman çalışmaları
  • Öğrenciye uygulanan test ve anketlerin sonuçlarının paylaşımı

 

                 ÖZEL ATA İLKÖĞRETİM OKULU

                         YAZ TATİLİ BÜLTENİ

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ:

     Yoğun ve yorucu geçen fakat bir o kadar da çok şey öğrendiğiniz, eğitici etkinliklere katıldığınız, keyifli anılar biriktirdiğiniz bir eğitim öğretim yılının ardından üç ay sürecek bir yaz tatiline girmek üzeresiniz. Tatiller başlangıçta çok uzun ve dinlemeyle dolu zamanlar gibi görülebilir. Ancak planlanmayan vakitler sıkıcı hale gelir ve keyif alınamayan bir şekle dönüşebilir.

       Tatilinizi, dinlendiğimiz, zihinsel becerilerimizi geliştirebildiğimiz, eğlenebileceğimiz, hobilerimizi gerçekleştirebileceğimiz mükemmel bir zamanlar haline getirebilirsiniz.

Bunun için bazı önerilerimiz var…

 

  

Spor yapabilirsiniz. Futbol, basketbol, tenis, yüzme gibi sporlar bedensel gelişiminizi hızlandırır, boyunuz uzar ve kas gelişimizi destekler. Ayrıca keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

 

 

 

  El becerilerinizi geliştirip, geri dönüşüme katkı sağlayabilecek etkinlikler yapabilirsiniz. Makarnadan, boncuklardan, atık malzemelerden yapılan kolyeler, bileklikler, cüzdanlar, çerçeveler, kalem kutuları gibi eşyaların yapımı hem eğlendirir hem de sevdiklerinize armağan etmek keyiflidir.

 

 

 

- Bol bol kitap okumaya gayret gösterin. Herkesin ilgi ve zevklerine uygun kitaplar mutlaka vardır. Ailenizden kitap seçimiyle ilgili destek alabilirsiniz.  Kitap okumak hem kelime dağarcığınızı geliştirir hem de kendinizi daha iyi ifade edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca farklı dünyalara yelken açarak eğlendirir.

-  Sinema ve tiyatronun size iyi geleceğinden eminiz. Böylece görsel dünyanızı zenginleştirip hayal gücünüze katkı sağlayabilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanları daha da eğlenceli hale getirmiş de olursunuz.

 

-Ailenize yardımcı olabilirsiniz. Evle ilgili sorumluluklar üstlenip aile bireylerinizi de mutlu edebilirsiniz. Örneğin odanızı toplamak, birlikte market alışverişine gitmek, sofrayı kurup kaldırmada yardımcı olmak gibi.

 

-Koleksiyon yapmakta eğlenceli bir uğraş olabilir. Pul, peçete, anahtarlık, kitap…

 

- İlgi ve yeteneklerinize göre resim, müzik, takı tasarımı gibi sanat dallarıyla uğraşabilirsiniz.

 

 Okulda öğrendiklerimizi unutmamak için ders tekrarları yapmak ve alıştırma yapmak oldukça önemlidir

 

  Gönlünüzce oyun oynayın. Yeni arkadaşlar edinin, bisiklet sürün

Günün en sıcak vakitlerinde dışarı çıkmamanız gerektiğini de unutmadan bol bol eğlenin.

 

                      ÖZEL ATA ORTAOKULU

                         YAZ TATİLİ BÜLTENİ

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ:

     Yoğun ve yorucu geçen fakat bir o kadar da çok şey öğrendiğiniz, eğitici etkinliklere katıldığınız, keyifli anılar biriktirdiğiniz bir eğitim öğretim yılının ardından üç ay sürecek bir yaz tatiline girmek üzeresiniz. Tatiller başlangıçta çok uzun ve dinlemeyle dolu zamanlar gibi görülebilir. Ancak planlanmayan vakitler sıkıcı hale gelir ve keyif alınamayan bir şekle dönüşebilir.

       Tatilinizi, dinlendiğimiz, zihinsel becerilerimizi geliştirebildiğimiz, eğlenebileceğimiz, hobilerimizi gerçekleştirebileceğimiz mükemmel bir zamanlar haline getirebilirsiniz.

Bunun için bazı önerilerimiz var…

 

Spor yapabilirsiniz. Bunun için çevrenizde yeterli imkânlar yoksa spor kulüplerini, kursları tercih edebilirsiniz. Futbol, basketbol, tenis, yüzme gibi sporlar bedensel gelişiminizi hızlandırır, boyunuz uzar ve kas gelişimizi destekler. Özellikle fiziksel gelişim hızınızın arttığı bu dönemde spor yapmak sağlınız açısından da son derce önemlidir.

 

 

   Sudoku veya farklı bulamaca çözmek beyin jimnastiği yapmanız ve hafızanızı kuvvetlendirmeniz için farklı  bir uğraş olabilir.

 

 

 

-Kitap ve dergi okuyabilirsiniz. Her bireyin ilgi ve zevklerine uygun mutlaka kitap ve dergiler ( bilgisayar, tarih, uzay, müzik vb. alanlara yönelik ) vardır. Bunlar ilgilerinize yönelik hedefler belirlemede, kelime dağarcığınızı geliştirmede yararlı olacaktır. Klasikleri okumaya da başlayabilirsiniz. Okuduğunuzu anlama ve yorumlama becerilerinizin gelişiminde önemlidir.

-  Sinema ve tiyatroya gitmek eğlenceli bir etkinlik olabilir. Böylece görsel dünyanızı zenginleştirip hayal gücünüze katkı sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda sınavlarda sizlere çok yardımcı olacak yorumlama kabiliyetinizi arttıracaktır.

 

-Ailenize yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın yıl içinde sizlere yardımcı olabilmek için onlar da yoruldular. Odanızı toplayıp, sofra kurmak gibi ortak sorumluluklarda onlara destek olabilirsiniz.

 

-Koleksiyon yapmakta eğlenceli bir uğraş olabilir. Koleksiyon yapmanın insanı dinlendirdiği, araştırmacı ruhu desteklediği bilinir.   Pul, peçete, anahtarlık, kitap…

 

- İlgi ve yeteneklerinize göre resim, müzik, takı tasarımı gibi sanat dallarıyla uğraşabilirsiniz. Enstrüman çalmak oldukça keyifli bir uğraştır. Bunun yanında ilgileriniz doğrultusunda fotoğraf çekmek gibi yeni hobiler edinebilirsiniz.

 

  Eğitim sistemimiz bir önceki yılda öğrendiklerinizi geliştirme ve üzerine bilgi eklemeye dayalıdır. Bu yüzden sıkıcı ve rutin kuralla değil, mesela günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmamanıza uygun tekrar ve alıştırma çözümleri yapabilirsiniz.

 

  Gönlünüzce oyun oynayın. Yeni arkadaşlar edinin, bisiklet sürün

Günün en sıcak vakitlerinde dışarı çıkmamanız gerektiğini de unutmadan bol bol eğlenin.

 

DEĞERLİ VELİLERİMİZ;

Çocuklarımız için okul serüvenin ilk adımlarının atıldığı; onların zihinsel, duygusal yönden gelişimini destekleyerek bireyselleştirmeye çalıştığımız güzel ve eğlenceli bir yılı geride bırakıyoruz. Üç ay sürecek tatil dönemi bizleri bekliyor.

      Tatil süresi çocuk için dinlenme, tekrar enerji toplama, ilgi alanlarını geliştirme ve destekleme, okul döneminde kazanılan bilgi ve becerileri pekiştirme amacıyla değerlendirilmelidir.

     Özellikle bu yaz tatilinde ince motor becerileri( parmak,  el ve kolların kullanıldığı ) geliştirmeye yönelik evde etkinliklerin yapılması önemlidir. Sizlerin de ekleyip, farklılaştırabileceğiniz etkinliklere bazı örnekler:

 • Oyun hamurlarıyla oynama,
 • Makas kullanarak kesme çalışması yapma,
 • Yere dökülen bir avuç mercimek, düğme, boncuk gibi ufak şeyleri tek tek toplama,
 • Düğme ilikleyip açma,
 • Çizgi çalışmaları,
 • Resim yapma,
 • Bir tepsiye tuz koyarak bu tuz üzerinde sizin önderliğinizde parmağı ile çizgi, sayı gibi şekiller yapma,
 • Bir leğene su ve biraz şampuan koyup, avuçlarına alabileceği büyüklükte sünger verilerek, süngeri sıkıp açarak köpük yapmasının istenme,
 • İpe boncuk, makarna geçirerek kolye yapılması…

      

 

Bu ve benzeri etkinlikler çocukların okula hazırlık süreçlerini destekleyici niteliktedir. Ancak lütfen unutmayın, okul döneminde sizlerle fazla zaman geçiremeyen çocuklarınızın en çok anne babalarla geçireceği kaliteli zamanlara ihtiyaçları vardır. İyi tatiller…

 

                      YAZ TATİLİ VELİ BÜLTENİ

 

    Öğrenmek, bilgiyi kullanmak, büyümek, sınavlara hazırlanmak, ödev yapmak, eğitici-öğretici birçok etkinliklere katılmak, bazen başarmak bazen de başaramamakla baş etmeye çalışan tüm öğrencilerimizin ve onlar kadar yorulan, onlara ışık olmaya çalışan siz değerli velilerimizin merakla beklediği yaz tatili başlıyor.

        Hayatın her alının da onlara planlı yaşamayı, zamanı etkili kullanmayı öğreten anne babalar olarak çocuklarınıza boş zamanlarını nasıl kaliteli geçirecekleri noktasında da rehber olmak sizlerin çok önemli görevidir.

      Çünkü çocuklar için tatil, genelde boş geçirilen bir vakit olarak algılanır. Hâlbuki çocuklar tatilde eğlenip, dinlenebilecekleri gibi yeni hobiler edinebilir, el becerilerini geliştirebilir, farklı ilgi alanlarıyla tanışıp kendilerini keşfedebilirler. Bunlarla ilgili hazırladığımız öğrenciler için yaz tatili bültenlerini onlarla birlikte okuyup, değerlendirebilirsiniz.

      Elbette ki hepimiz, çocukların geçirdikleri bir yılın tekrarını yapmalarını, eksiklerini gidermelerini ve alıştırma çözmeleriniz isteriz. Ancak bunları sıkıcı ve yoğun bir programla değil de çocukların sevdiği uğraşlarla bezeyerek planlamak daha doğru olacaktır.

         Yaş fark etmeksizin tüm çocukların zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimine zarar veren ancak evde sıkılmamak adına birçok çocuğun tercih ettiği telefon, televizyon, bilgisayar kullanımlarına tatil de sınırlamalar getirmek gerekmektedir.

         Teknoloji tutsaklığının yerine onların bedensel, bilişsel, duygusal-sosyal gelişimlerine fayda sağlayabilecek faaliyetlere yönlendirebilir hatta onlara sizlerde eşlik edebilirsiniz. Bazı örnek faaliyetler: bisiklete binmek;  sinema, tiyatro, sergi, konsere gitmek; kitap okumak, bulmaca çözmek, günlük tutmak, resim yapmak, enstrüman çalmak, sportif alanlara yönelmek, piknik yapmak, koleksiyon yapmak... 

       Bu faaliyetleri sizlerde kendinize göre şekillendirebilir, yenilerini ekleyebilirsiniz. Ancak unutmayın: Çocukların anılarını, en çok aileleriyle geçirdikleri güzel zamanlar kaplar.

                                                                                                                                                             İyi tatiller.

                                                                                                                                Özel Ata Okulları Rehberlik Servisi

                                

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------