MÜDÜRÜMÜZÜN KARNE MESAJI

Sevgili Öğrencilerim,

Hepinizin tutkuyla, sevgiyle yaptığınız ve bütün zamanınızı onunla geçirmek istediğiniz çok şey var. Bu tutkuyla sevdiğiniz şeylerin matematik, fen bilimleri gibi derslerle ilgisi olabilir mi? Bu soruya yanıt vermek için doğada bir yürüyüşe çıkalım. Müzik var mı? Kuş sesleri,rüzgarın sesi… Resim var mı? En güzel doğa tablosu. Coğrafya var, tarih var. Matematik ve geometri var. Çiçeklerin yapraklarının dizilişinde Fibonacci sayıları. Çiçeklerde ağaçlarda altın oran var. Yani doğada bütün dersler birlikte ve birbiriyle bağlantılı olarak var. Benim size önerim tutkuyla sevdiğiniz şeylerle diğer sanat, bilim ve spor arasındaki bağlantıyı fark etmeniz. Böylece sevdiğiniz şeyde başka şeylerin de olduğunu göreceksiniz. O zaman o sevdiğiniz şeyi daha mükemmel yapacaksınız. O sevdiğiniz şeye Türkçenin,matematiğin ve fen bilimlerinin nasıl hizmet  ettiğini göreceksiniz. Lütfen tutkuyla sevdiğiniz şeyle matematik, fizik arasındaki ilişkiyi araştırınız. Sanatı ve sporu sevenlerle tatil dönüşünde bu konuyu konuşmak için bekliyorum.  Artık bilgiye ulaşmak çok kolay.

El yazınızla günlük yazmanızı çok isterdim. Kendi tarihinizi yazmış olurdunuz. Gelecekte size geçmişten gelen en büyük hediye olurdu.

Sevgili çocuklar, asla kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Çünkü siz evrende eşsiz ve benzersizsiniz. Biriciksiniz. Diğerlerinden farklısınız. Görünüş aldatmasın. Herkesin parmak izi, retina izi nasıl oluyor da birbirinden farklı olabiliyor? Kardeşler, ikizler, herkes farklı. İşte bunun gibi tüm insanların düşünceleri de, kişilikleri de, ilgi, sevgi ve yetenekleri de birbirinden farklı olur. Farklı şeyler birbiriyle kıyaslanamaz. Siz hepiniz farklı güzelliklersiniz. Her biriniz olmasaydı dünya eksik kalırdı. İyi ki tek tek hepiniz varsınız.

Sizleri tanımış olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Ne kadar naziksiniz, ne kadar sevgi dolusunuz.

Sevgili Anne Babalar,

Çocuklarımızı dinleyelim. Düşüncelerine değer verelim ki onlar da kendilerini değerli hissetsin. Kendini değerli hissetme güven duygusunu artırır.

Kıskanmamayı öğretelim Arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte
sevinçleri paylaşmayı öğretelim çocuklarımıza. Kendi sorunlarını kendisinin çözmesine yardımcı olalım. En iyi problem çözmenin barış içinde olacağını öğretelim çocuklarımıza. Yaşatarak öğretelim.  Rol model olarak.  Böylece çocuklarımız ilerleyen yaşlarda kaygı yaratan durumlarla daha rahat başa çıkabilir ve daha sağlıklı kararlar alabilir.

Her şeyin bir sonu olduğunu öğretelim. Kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğretelim. Ders çalışmak istemiyorsa zorlamayalım. Ama okumayı sevmesini öğretelim onlara. Sanatı ve sporu sevdirelim. Sevdiği şeyde başarılı olmasını destekleyelim.

Bisikletle gezmeyi öğretelim. Doğaya götürelim onları, hayvanlardan korkmamaları gerektiğini öğretelim. Doğayı sevmeyi öğretelim. Suyu, havayı, toprağı, bitkileri, hayvanları sevmeyi öğretelim. Yaşamı sevmeyi öğretelim. Mutlu olmayı öğretelim. Görüşlerinde ılımlı olmayı, iletişim sorunlarıyla karşılaştığında empati kurmayı öğretelim. Kavganın en ilkel çözüm olduğunu öğretelim.

Sevgili anne babalar, aşırı koruyucu tutumlar çocukların ruhsal gelişimine olumsuz etki yapmaktadır. Problemi onun yerine siz çözdüğünüz müddetçe, çocuğunuz problem çözmeyi öğrenemeyecektir.

Sevgili Öğretmenlerim,

Fedakar çabanızdan dolayı hepinize tek tek teşekkür ederim. Biliyorum yoruldunuz. Ata Okullarını sadece ilçemizin değil, ülkemizin ve dünyanın en saygın okullarından biri yapmak için hep birlikte olağanüstü mücadele verdiniz, verdik. Eğitimin çocuğu sevmekle başlayacağını her gün gösterdiniz. Sevgili Atatürk’ün aydınlık yolundan bir an bile ayrılmadınız. Ata Okulları çağdaş sevgi okullarıdır. Çocuklarımıza 21.yüzyıl becerilerini kazandırmayı hedefler. Çevre eğitimini önemser.  Bilimsel eğitimi önemser.  Çocuğu iyi tanıyarak her an gelişimini destekler. Öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için öğrenme ortamları oluşturur. Toplumun tamamını kucaklar, aydınlanmaya hizmet eder. Vizyonu hayatta mutlu olmayı başaracak bireyler yetiştirmektir.  Asla bu vizyonu unutmayalım.

Sevgili Ata Ailesi,

Karneler öğrencilere değil, öğretenlere verilmiştir. Çocuklarımızın kişiliklerini yansıtmaz.

En iyi karne hediyesi SEVGİDİR.

Tüm Ata Ailesinin sevgi dolu, mutlu bir tatil geçirmesini diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.